3 tipy,jak se finové vypořádají s nepřízní osudu

15.05.2020

Finsko je země tisíců jezer a ostrovů, kolébka saunování, ráj pro milovníky panenské přírody, útočiště zdravého životního stylu a podle aktuálního žebříčku OSN i nejšťastnější národ na světě. Od Finů se můžeme hodně naučit.

Sauny jsou součástí pravidelné péče Finů o sebe. Ať už v zimě nebo v létě, Finové si vždy udělají čas na saunu, kde se střídá ledový skok do vody s vyhřátým sezením. Saunu považují za fyzickou i duchovní očistu, rozjímání, uvolněnost a zdraví. V sauně finské ženy rodí a saunu byste našli i v parlamentu. 

 Sauna je tradičně vypalovaná dřevem; „kouřová sauna“, kde kamna nemají komín, je považována za nejlepší. Voda se vylévá na horké lávové kameny, aby se zvýšila vlhkost a vyvolalo se silnější pocení. Člověk sedí nahý při teplotách kolem 90 stupňů Celsia a může se sám rozhodnout pro jemné bičování kůže březovými větvičkami, aby si zlepšil krevní oběh. Když se teplo stane nesnesitelným, je nádherné se ochladit v jezeře, bazénu nebo v moři, vrhnout se do čerstvého sněhu nebo se jen osprchovat. „To vše je ideální opakovat třikrát. Budete mít krásnou pleť, nabijete imunitu, která je nyní tolik potřeba a hlavně si i odpočinete. Na jaře a v létě se navíc nebudete potit a budete se cítit “fresh”, naprosto osvěženi,”

Sisu – Odpověď na tvrdé časy

Sisu je slovo ve finštině pro odhodlané myšlení. Sisu znázorňuje vůli, vytrvalost, odolnost a především velké odhodlání ve chvíli, kdy stojíte tváří v tvář nepřízni osudu a vaše vyhlídky se zdají být téměř beznadějné. Stojíte na konci svých fyzických, emociálních a psychických sil, myslíte si, že už nemůžete, jenže jakási vnitřní energie vás táhne dál pokračovat. „Sisus“ doslova znamená „strhávat“, takže v sisu jde o to, abyste uvnitř sebe zvládli cokoliv. Cokoliv obtížného.  Finské přísloví: „Vidíš černá oblaka? I přesto do té bouřky skoč.“  

Kalsarikänni nebo pantsdrunk – Spodní prádlo, drink a samota
 
Být doma ve spodním prádle, alias kalsarikänni nebo pantsdrunk, je pro Finy lahůdka. Kvaitní čas strávený sám se sebou jen ve vlastní kůži. Tedy spíše ve spodním prádle. Je to finský ritual, který pomáhá se uvolnit. Záměrem není vypadat skvěle a mít dokonalou fotku na Instagram. Je to čistý odpočinek a odpoutání se od všeho kolem. Finové se prostě jednou za čas svléknou do oblíbeného spodního prádla a udělají si odpočinkový večer. Vlastně tak, jak je příroda stvořila. Beze studu. Potřebujete k tomu oblíbený drink, spodní prádlo, gauč a být úplně sami. Vyčistit si hlavu. Můžete si ho užít i s dobrým přítelem, nebo dokonce s partnerem. Správně prožitý pantsdrunk prý dokonce rozšiřuje a upevňuje vztah.