Jak sauna funguje

Druhů saun a dalších podobných zařízení je mnoho. Jaké sauny se používají u nás a jaké ve světě?

Česká republika

V České republice je nejvíce rozšířená finská sauna. Dále se používají dva druhy saun, které se však původní finské sauně nepodobají.

Tzv. pára

Teplota je jen o několik ˚C vyšší než je teplota těla, ale vlhkost je prakticky stoprocentní. Díky tomu působí blahodárně při léčbě a prevenci dýchacích potíží. V takovéto sauně se velmi dobře prokrví podkoží, ale tělo se neprohřeje.

Suchá sauna

Druhým obvyklým typem sauny bývá suchá sauna (též švédská), kde se teplota pohybuje okolo 100 ˚C, ale na kamna se nepřilévá voda. V zásadě se to nedoporučuje ani zkoušet, protože používaná kamna na to nebývají stavěná a hrozí poranění elektrickým proudem.

Od tohoto druhu sauny se v dnešní době ustupuje, jelikož nevyužívá žádné vlhkosti a lidské tělo se není schopné zpotit.

Existují ovšem i sauny, kde se na kamna voda přilévá.

Estonsko

V Estonsku, jehož kultura je v mnohém blízká finské, je sauna (saun) právě takovou samozřejmostí jako ve Finsku. Estonská sauna je stejná jako finská, běžně bývá součástí domácností, chybí jen v obytných budovách vystavěných za sovětského režimu.

Rusko

V Rusku se staví podobné sauny jako jsou finské, je v nich však vzhledem k používání vody nejen na polévání kamenů, ale ve velkém množství i k mytí, mnohem větší vlhkost, čímž je ruská sauna snesitelnější i pro méně zkušené návštěvníky.

V tradiční ruské sauně je s ohledem na velké množství používané studené vody obvykle pod prkennou podlahou jímka na odvod (popř. vsakování) přebytečné vody.

Tradičním nápojem používaným v ruské sauně k doplňování tekutin je čaj. Ruská sauna se jmenuje baňa (баня).

Turecko

V Turecku jsou běžné turecké lázně hamam, které se ale sauně moc nepodobají. Podobné byly i antické římské lázně.

Japonsko

V Japonsku je možné se setkat s lázněmi, kde je postup opačný, než je tomu v sauně. Člověk se prudce ohřeje v horké vodě a pak se pomalu chladí na vzduchu.

Švédsko

Ve Švédsku jsou také sauny jako doma, jen obvykle nebývají tak teplé a je v nich nižší vlhkost.

Saunování a různé druhy lázní jsou zkrátka oblíbené po celém světě.