Co je wellness?

VW Patička úvod

Termín wellness vychází z anglického spojení well-being, tzn. cítit se dobře, být v souladu sám se sebou, pěstovat kulturu těla, ducha a mysli.

Laicky by se dalo říci, že je to styl života, který směřuje k co největší fyzické i duševní pohodě skrz celistvou péči o člověka a pozitivní přístup k životu. Cílem wellness je zejména to, aby se člověk cítil dobře a aby v rámci možností zabránil procesu stárnutí. Podle posledních studií můžeme své zdraví z 80% ovlivnit právě způsobem našeho života a správnou životosprávou. Čtyři hlavní pilíře welllness tvoří optimální výživa, fitness – pohyb, kontrola stresu a kontrola váhy.

Hnutí wellness vzniklo ve Spojených státech v podstatě také jako revolta proti fitness. Provozovatelé wellness center jsou toho názoru, že chronicky přepracovaný člověk ocení daleko spíše umírněný pohyb a vonnou relaxační koupel než hodinovou dřinu s činkami nebo na rotopedu. Wellness se od fitness liší celistvou péčí. Zatímco fitness se zaměřuje především na tělo člověka, krásu jeho svalů a jeho fyzickou kondici, wellness zdůrazňuje i péči o mentální zdraví a ducha. Do Česka dorazil boom wellness s několikaletým zpožděním. Při výběru wellness bychom měli být ale v tuzemských podmínkách opatrní. Často se totiž pod rouškou welllness skrývá klasické fitcentrum, obohacené maximálně o masáže či kosmetický salon. S výběrem vhodného wellness centra či wellness pobytu Vám proto rádi poradíme.